Na jednej z podstron tego blogu możesz znaleźć listę dobrych książek które właśnie czytam. Skoro mamy już taką listę, przyda się również kilka pozycji filmowych, które są naprawdę dobre i stanowią niezłą umysłową pożywkę w kontekście poruszanej tu tematyki.

Lista nie jest ułożona wg żadnego określonego klucza ani kolejności. To w jaki sposób odbieramy dany film zależy z pewnością od naszego nastroju i poszukiwanych wartości.

Pay it forward poster

Pay it forward

Mimo, że ta lista nie ma określonej kolejności – ten film znajduje się na jej szczycie. Młody chłopiec odkrywa zasadę „podaj dalej” i chce ją wykorzystać by zmienić otaczający nas świat.

The Bucket List poster

The Bucket List

Jeśli jeszcze nie żyjesz tak jak naprawdę tego chcesz – kiedy przyjdzie czas by zacząć? Polecam post Alexa Barszczewskiego zainspirowany tym filmem.

Kung Fu Panda poster

Kung Fu Panda

Sztuka osiągania tego co jest dla nas najważniejsze i Tao Te Ching w najlepszym wydaniu. Cytując mistrza Oogway: „Yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift. That is why it is called the present.”

Hitch poster

Hitch

Na pierwszy rzut oka film o podrywaniu, który jednak zawiera wiele ważnych wskazówek n/t naszego zachowania i bardzo ważne motto: „Life is not the amount of breaths you take, it’s the moments that take your breath away.”

Fight Club poster

Fight Club

Film o wewnętrznej przemianie i oderwaniu się od „rzeczy” w które obrastamy. I wbrew pozorom – to nie jest film o walce na pięści 🙂 Tyler Durden: „It’s only after we’ve lost everything that we’re free to do anything. „

Into the wild poster

Into the wild

Kolejny film, który pokazuje jak bardzo jesteśmy przywiązani do rzeczy które ciągle i nieprzerwanie kupujemy. Tutaj jednak obraz radzenia sobie z tą kwestią jest przedstawiony z zupełnie innej perspektywy. Wiele dobrych przemyśleń i bardzo istotna pointa: „Happiness only real when shared.”

American Beauty poster

American Beauty

Mimo, że jest to jeden z najstarszych filmów tej listy, łączy on w sobie wiele ważnych wartości przestawiając ostatni rok życia Lestera Burnhama, który w ten sposób opisuje swoje dotychczasowe życie: „I feel like I’ve been in a coma for the past twenty years. And I’m just now waking up.”

To jest moja lista 7 ważnych filmów, które mogą nas wiele nauczyć. Niemniej, z chęcią obejrzę kolejne – jeśli tylko polecisz mi je w komentarzach 🙂